jméno

emai

vzkaz

Pro odeslání zprávy je nutné vyplnit všechny údaje

Jak vznikl název kapely?

Podle Ottova slovníku naučného. Zvíře si touhle četbou kdysi krátilo dlouhou chvíli a padlo mu do oka jméno jedné egyptské bohyně, která na sebe brala podobu kočky a asi byla trochu divná, protože vycházela ven jen v noci a jejím oblíbeným místem byla pohřebiště. Zvíře usoudilo, že se to hodí k naší hudbě – temnota, mystika, záhrobí a pohanské rituály. Většina kapely byla pro, proti byl pouze Ivan, který navrhoval název The Beauty and the Beast, což se sice líbilo Hance, ale zase se to nelíbilo Zvířeti.

Co znamená Beasties Brew?

Beastie je zdrobnělina od Beast – tedy zviřátko. Brew je anglicky várka. Miles Davis vydal desku Bitches Brew a my jsme si to takhle upravili. S Milesem jinak nemáme nic společného, to už se nám víc líbí Beastie Boys.

Neměli jste někdy problémy s komolením názvu?

Měli. Známý hudební publicista Honza Dědek například propadl dojmu, že se jmenujeme Bats – Netopýři. Jindy jsme přijeli na vystoupení do Komotovky a před klubem bylo napsáno „Dnes hrají – The Best“. Utrpěl i název alba Your Mentality: když jsme hráli v Plzni, byl na plakátech anoncován jako „Your Mrutality“. Zřejmě někdo usoudil, že naše mentalita je tak trochu brutální, a vyšel mu z toho tenhle novotvar.

Slyšeli jste o tom, že existuje i jiná kapela stejného názvu? Budete se s ní soudit?

Dokonce dvě. Jedna v Čechách a ještě jedna v USA. Jestli se oni nebudou soudit s námi, tak ne.

Jste vegetariáni?

Pokud nebereme v potaz, že někteří členové kapely se dlouhodobým nezřízeným životem dopracovali až k přísné dietě, pak jediný opravdu striktní vegetarián byl Šmity – většinou konzumoval jen chmelový vývar.

Proč se v textu Black Goddess objevuje letopočet 1941?

To je taková mystika čísel. Janovo evangelium 19:41. Kromě toho jsme hledali výraz, který by se rýmoval se slovem „sun“.

Co Hanka recituje v písni Lost In A Crowd?

V knize Portrét umělce v jinošských letech od Jamese Joyce jakýsi katolický kněz straší hlavního hrdinu líčením pekelných hrůz. Nám se jeho líčení hodilo do písničky, která koneckonců vypráví o Satanovi, stejně jako 95 procent našich ostatních textů. V nové koncertní verzi Hanka už nic nerecituje, protože teď myslíme pozitivně. Navíc by se tu pasáž musela znovu učit.

Vaše muzika není moc veselá, ale reakce lidí na koncertech, tedy tanec, je projevem veselosti. Jak to jde dohromady?

My jsme veselá kapela, která hraje smutný písničky.

Proč Ivan hraje v kápi a tmavých brýlích?

Když s námi Zdeněk Sokol točil klipy, podíval se na Ivana a řekl: „Prosím vás, zakryjte ho něčím.“ A u toho už zůstalo. (Ivan ovšem tvrdí, že musel být zakryt, protože je hezčí než ostatní členové kapely.)

Balíte po koncertech fanynky?

Zeptejte se Šmityho. Ale vzhledem k tomu, že naší hlavní hvězdou je žena, se za námi fanynky po koncertech nikdy moc nehrnuly. Spíš do šatny přicházejí mladí studenti s rudýma ušima – mužská část kapely v takových případech šatnu diskrétně opouští.

Balíte někdy něco?

Ano. Většinou po vystoupení balíme nástroje. Nebo jsou předmětem otázky lehké drogy?

Co Bast poslouchá?

Hanka: Patti Smith, U2, Pearl Jam, Siouxsie and the Banshees, Oasis, Green Day, Cure, Benjamin Britten
Zvíře: Nirvana, U2, Cure, Sisters Of Mercy, Nick Cave
Viktor: Talking Heads, Sisters of Mercy, U2, Mission, Iggy Pop
Karel: Peter Gabriel, Garbage, Oasis, Avril Lavigne, Sting, Green Day, Linkin Park, The Who, W.A.Mozart
Ivan: Helmet, Rollins Band, Therapy?, Living Colour, Morphine, Terje Rypdal, Kurt Rosenwinkel, Duke Ellington