21. září 2011

Křtíme v Rock Café naše nejnovější album Tomorrow.

leden 1992

Bast vzniká v jedné hospodě ve Strašnicích. Zakládajícími členy jsou Hana Friedlaender (voc), Karel Mudr (kb), Ivan Barvínek (ds), Vláďa Hanzal a Karel Matějovec alias Zvíře (g), kteří spolu už nějaký čas hrají pod různými názvy; na basu se přidává živočich jménem Růža. U zrodu kapely stojí sudičky Gotika, Punk a Grunge.

únor 1992

První demo.

léto 1992

První koncerty v roli předkapely Kurtizán z 25. avenue, Hudby Praha a Jean Marais Salvation.

listopad 1992

První samostatný koncert v Rock Café. Oba diváci se dobře baví. Po koncertu Růža opouští kapelu.

červen 1993

Vystoupení na gotickém festivalu Andělská hora. Na basu zaskakuje Jarda Chaloupka. Krátce poté se k nám připojuje baskytarista Ondřej Chyška.

říjen 1993

Odchází kytarista Vláďa Hanzal.

leden 1994

Vychází debutové EP Beasties Brew v produkci Zdeňka Šikýře. Předskakujeme Priessnitz v Repre klubu a objevujeme svou skrytou energii. Přední český promotér František Wanke nás bere do své stáje. Zuřivě tvoříme repertoár – většinu muziky píše Zvíře a většinu textů Ivan.

únor 1994

Něco jako začátek úspěchu: sólové vystoupení v klubu Alterna Komotovka (dnes je tam chlapecký bordel jménem Pinnochio).

jaro 1994

Soutěž Marlboro Rock-In. Končíme v semifinále. Ondřej Chyška odchází, na jeho místo se postaví Martin Chmátal alias Šmity, v té době ještě slušný hoch a student bohoslovectví. Šmity se stává kronikářem kapely – poté, co své záznamy zapomene v tramvaji, je z funkce odvolán. Asi měsíc s námi zkouší hrát na kytaru Pepek Námořník, ale je vyhozen, protože má rád metal.

léto 1994

Koncerty na různých místech české vlasti. Promotér tomu říká marketing.

září 1994

Předskakujeme Lush v Edenu.

únor 1995

Předskakujeme Siouxsie and the Banshees v Paláci kultury.

jaro 1995

Drop-In v Lucerně. Znovu Marlboro Rock-In. Tentokrát postupujeme až do finále, palmu vítězství nám nakonec vyfoukne Jeff Biograf Band. Slavný hudební publicista Jaroslav Špulák zakládá náš fanklub.

léto 1995

V produkci Jardy Chaloupky nahráváme první big album. Koncerty. Rock For People v Českém Brodu. Šmity na cestách trochu divočí.

prosinec 1995

Vychází CD Your Mentality. Křest v Bunkru, jedním z kmotrů je Phil Shöenfelt. Režisér Zdeněk Sokol tvoří klipy k písním Dancing With Wolves, Sister Junkie & Madonna a Demasked Love. Poslední z nich, který je sestříhán z filmu Gustava Machatého, se brzy stane inspirací pro klip kapely Pusa (Koller, Dusilka a spol.), který bude rovněž sestříhán z filmu Gustava Machatého.

leden 1996

Koncertní podpora alba. Zjišťujeme, že zima není pro turné to nejvhodnější období. Roztlačování dodávky v 17stupňovém mrazu mezi Ostravou a Novým Jičínem taky není přesně to, kvůli čemu jsme začali hrát muziku. Ve čtenářské anketě časopisu Rock & Pop jsme vyhlášeni objevem roku – kupodivu nám k tomu stačí 19 hlasů. Na Kloboučku u Michala Pavlíčka.

březen 1996

Při oslavách pětiletého jubilea Rock Café získáváme ocenění za zásluhy a doživotní permanentku do klubu (dnes prý už neplatí).

květen 1996

Naše klipy běží na MTV.

léto 1996

Letní část turné je o poznání příjemnější než ta zimní. Festival v Trutnově, jinak také konec spolupráce s promotérem.

únor 1997

Nahráváme EP My Generation a vedeme vášnivé debaty o dalším stylovém směřování.

červenec 1997

To tu ještě nebylo: Bast unplugged. Vystoupení se odehrává v Rock Café, stabilní sestavu doplní druhá kytara a violoncello. Nádherná akce, na dlouhou dobu poslední – Hanka se připravuje na splnění své první mateřské povinnosti.

podzim 1997

Ke kapele se přidává kytarista Viktor Kobes, veterán tuzemské novovlnné scény. Příprava nového repertoáru. Nástup Elektroniky a Popu se zdá být nevyhnutelný.

duben 1998

Comeback v Rock Café, poprvé s použitím loopů čili smyček, kterým říkáme šmitky na počest Šmityho, v té době už nechvalně známé pražské postavičky.

říjen 1999

Šmity odchází, aby se mohl naplno věnovat svému novému projektu Roe-deer. Rozloučení v klubu Black Dog v Klánovicích. Když odcházíme z pódia, zvukař pouští Mozartovo Rekviem.

podzim 2000

Přichází nový, v pořadí už pátý baskytarista Petr Šámal (dnes je členem Khoiby). Comeback tentokrát probíhá v Brně na festivalu Alternativa.

květen 2001

Poslední koncert na hodně dlouhou dobu. Hanka se chystá na splnění několika dalších mateřských povinností.

2002

Ve VDS (Viktorově Domácím Studiu) dokončujeme album Bastiality.

2003

Proslýchá se, že kdesi v České republice vzniká Bast-revival. Taky se proslýchá, že zase budeme hrát. Může to být dezinformace.

leden 2004

Znovu začínáme zkoušet koncertní repertoár. Absenci baskytary nám pomáhá vyřešit Dr.Nerath. Ivan: „S takovým basistou jsem ještě nehrál!“

květen 2004

A je to tady zase. Comeback. Po třech letech. V Rock Café, v sestavě Hanka (voc), Zvíře (g), Viktor (g), Karel (keyb), Ivan (ds) plus Dr.Nerath (bg) a s hosty (Chaloupka, Šmity).

2005

Viktorův notebook zase běží naplno. Začínáme nahrávat nový materiál pro album Dolce vita.

červen 2006

Hrajeme v Rock Café, naposledy ve starém sále.

listopad 2006

1.11. jsme v novém sále Rock Café pokřtili nové album Bast Dolce Vita. Role kmotra se ujal náš kamarád Pedro Kováčik , který s námi následně odehrál druhou polovinu koncertu na baskytaru.

září 2011

Křtíme v Rock Café naše nejnovější album Tomorrow.